Kotimaisen metallin kulmakivi Stam1na juhlistaa 30-vuotista uraansa syksyllä ja alkutalvella Dirty Years 2026 -kiertueella. Yhteensä 18 keikkaa käsittävä juhlakiertue käynnistyy yhtyeen kotikunnasta Lemiltä perjantaina 23. lokakuuta ja saapuu muun muassa Helsinkiin, Tampereelle, Turkuun, Ouluun ja Jyväskylään. Kiertueen liput ovat nyt myynnissä.
Tuoreeltaan 11. studioalbuminsa Apnean julkaissut Stam1na palaa juhlakiertueellaan myös kymmenen vuoden taakse. Vuonna 2016 ilmestynyt Elokuutio on yksi yhtyeen rakastetuimmista albumeista, ja sen materiaali nousee merkittävään rooliin syksyn konserteissa. Luvassa on lisäksi harvemmin kuultuja kappaleita koko uran varrelta sekä yllätyksiä pitkäaikaisille faneille.
"Likaiset asfalttisoturit palaavat tien päälle! Syksyn pukukoodi on oranssi ja musta. Jyräämme tällä rundilla bändin kolmekymppisten lisäksi vuoden 2016 Elokuutio-albumin tahtiin. Tulemme soittamaan keikoilla erittäin harvinaista materiaalia, plus jopa cover-matskua. Itse odotan erityisellä innolla Lemin avauskeikkaa... Sieltähän tämä kaikki mielipuolisuus sai alkunsa."
Lemin Koulukeskuksessa järjestettävä kiertueen avaus toimii samalla Stam1nan virallisena 30-vuotisjuhlakonserttina.
STAM1NA – DIRTY YEARS 2026
Pe 23.10. Koulukeskus, Lemi
Pe 30.10. Peltohovi, Kiuruvesi
La 31.10. Circus Live, Kuopio
Pe 6.11. Kerubi, Joensuu
La 7.11. Metalli Mössö, Lahti
Pe 13.11. Brummi, Rauma
La 14.11. Viking Grace, Turku
Pe 20.11. Kulttuuritalo Fanny, Vaasa
La 21.11. Ankara Festivaali, Oulu
Pe 27.11. Tavastia, Helsinki
La 28.11. Pakkahuone, Tampere
Pe 4.12. House Of Rock, Kouvola
La 5.12. Louhisali, Espoo
To 10.12. Nuijamies, Lappeenranta
Pe 11.12. Koivuluoto Areena, Raahe
La 12.12. Apollo, Turku
Pe 18.12. Lutakko, Jyväskylä
La 19.12. Lutakko, Jyväskylä
